Táto internetová stránka používa súbory cookie. Viac informácií
Zaujímavé články/Sacie motory, srdce vysávačov
Sacie motory, srdce vysávačov

Poriadny motor pre váš vysávač

Dátum pridania: 03.07.2015

Veľmi dôležitým faktorom pri výbere akéhokoľvek nielen priemyselného vysávača je jeho srdce a tým je jednoznačne jeho sací motor. Darmo budete mať vysávač vyčačkaný a vybavený všetkými možnými druhmi filtrácie (ktoré mimochodom znižujú sací výkon vysávača), keď bude v jeho útrobách tĺcť nekvalitné srdce v podobe sacieho motora. Výber kvalitného sacieho motora do vysávača je jednoznačne jedným z hlavných faktorov pri jeho kúpe. Naše sacie motory do vysávačov spĺňajú aj najvyššie možné kritéria, ktoré na ne môžu byť počas náročnej prevádzky kladené.

Snáď práve preto, že vysávače patria medzi výrobky, ktorých kvalitu v obchode ľahko nespoznáte (a často ani doma, napríklad ako vysoká je schopnosť vysávača zadržiavať prach), "operujú" mnohí výrobcovia a najmä predajcovia s počtami wattov (úspešne, lebo to na kupujúcich zaberá). Lenže bohužiaľ jednoduchá rovnica čím vyšší výkon motora, tým vyššia účinnosť vysávania, naráža na jeden nesmierne dôležitý moment: a tým je konštrukcia samotného motora ako aj tela vysávača. Ak nie je všetko v úplnom súlade (a to bohužiaľ tiež nespoznáte), nedostaví sa očakávaný výsledok a to ani keby výkon motora bol akokoľvek vysoký.

Pri motoroch totiž nie sú ani tak dôležité watty ako samotná konštrukcia motora. Stretnete sa totižto s malinkými motormi, kde výrobca uvádza výkon 1800 -2200W, ale pritom sa jedná o takzvané "hračky" a naozaj kvalitným profesionálnym motorom o výkone "len" 1000 - 1200W nesiahajú parametrovo ako aj výdržou ani po päty.

Najčastejšie používaným parametrom pre označovanie výkonu vysávačov je watt (označenie W). Niektorý výrobcovia vysávačov používajú na označenie ich výkonu air watt (značenie aW), v snahe ohodnotiť výstupný výkon vysávača namiesto vstupného výkonu. Skutočne dosiahnutý sací výkon vytvorený sacím motorom vyjadrený v mm H2O, je veľmi dobrým ukazovateľom výkonu vysávača. Hodnota prietoku vzduchu v metroch kubických za hodinu (m2/h) je tiež veľmi spoľahlivým a často používaným ukazovateľom výkonu vysávača. Schopnosť vysávačov účinne premieňať vstupný výkon, teda energiu odčerpanú z elektrickej siete, na výstupný výkon sa podstatne líši pri modeloch určených na bežné domáce použitie a priemyselných modeloch vysávačov.

Príkon
Príkon predstavuje mieru vstupného výkonu motora. Zdá sa že výrobcovia používajú hodnotenie účinnosti vysávača na základe príkonu najmä z dôvodu aby zneprehľadnili a skomplikovali používateľnom porovnávanie medzi rôznymi modelmi vysávačov od viacerých výrobcov.

Air watty
Niektorí výrobcovia používajú špecifickú hodnotu air watty v snahe ohodnotiť výstupný výkon namiesto vstupného výkonu vysávača. Táto špecifická jednotka sa väčšinou používa na hodnotenie výkonovej jednotky v centrálnom vysávacom systéme. Je založená na podtlaku a prietoku vzduchu samotnej jednotky, takže je ovplyvnená výkonom sacieho motora ako aj odporom vzduchu v samotnej jednotke.

Majte na pamäti, že hodnota air wattov nemusí odrážať skutočný prietok vzduchu v celom systéme pri bežnom používaní. Okrem obmedzení vo vnútri jednotky vzniká aj odpor spôsobený prúdením vzduchu v sacích hadiciach, obmedzenia na miestach kde sa hadica dotýka podlahy, ako aj zvýšený odpor vzduchu vo filtračnom systéme, keď sa jednotka plní špinou.

Schopnosť účinne premieňať vstupný výkon na výstupný výkon sa podstatne líši pri bežných a priemyselných modeloch vysávačov. Bežne sa predpokladá, že čím väčší je vstupný výkon, tým väčšia je aj účinnosť čistenia, ale nie vždy to tak je. Počet stupňov sacieho motora, teda počet „ventilátorov“ v sacom motore, značným spôsobom ovplyvňuje aj celkový skutočný výkon vysávača.

Výkon sacieho motora je dôležitým aspektom, ktorý je nutné zvážiť pri výbere a porovnávaní rôznych vysávačov. Ale nie je to jediný dôležitý faktor ovplyvňujúci výkon vysávača. Medzi ďalšie dôležité faktory patrí napríklad efektívnosť a účinnosť čistenia, prietok vzduchu cez systém, účinnosť filtrácie prachu – HEPA, UPLA, spôsob zberu prachu a nečistôt atď.

Nami ponúkané sacie motory sú naozaj preverené profi motory od renomovaných výrobcov, ktoré Vám navyše ponúkame vo výborných cenách.

To isté sa týka aj sacích motorov umiestnených v čistiacich strojoch, alebo ak chcete automatoch. Tých je nepreberné množstvo, každopádne, vďaka dlhoročným skúsenostiam sa v nich dokážeme bez problémov zorientovať a vieme Vám ponúknuť sací motor do akéhokoľvek automatu, stačí len uviesť typ stroja, prípadne označenie motora.

 

 

Komentáre