Ako vybrať Hobby vysávač?
Dátum pridania: 17.09.2015Ešte než sa pustíte do nákupu nového hobby vysávača, odpovedzte si pár základných otázok. Chcete vysávač sáčkový alebo bezvreckový, vyhovuje vám spotrebič s akumulátorom alebo snáď máte na upratovanie málo času a uprednostníte vysávač robotický? Pretože pre vás môžu byť rozhodujúcimi parametrami tiež hlučnosť, filtrácia či objem prachového vrecka, pozrieme sa na výber vysávača podrobnejšie.
Sáčkové vs. bezsáčkové vysávače
Každý z nás už sa pravdepodobne niekedy stretol so sáčkovým vysávačom, ktorý patrí medzi tradičné vybavenie domácnosti. Takýto vysávač má vnútri svojej konštrukcie vždy určitý druh vrecúšku s vopred daným objemom. Pri vysávaní je vám celkom jedno, ako sáčok vyzerá a ako funguje, kým váš vysávač nezačne strácať potrebný výkon a nečistoty zostávajú pri vysávaní ležať na koberci. Najneskôr v túto chvíľu je potreba vymeniť existujúci sáčok za nový. Vyberať môžete z varianty látkovej a papierové.
Možno si ale hovoríte, že v takom sáčku sa zbytočne hromadia roztoče a nečistoty. Je to pravda. Na druhú stranu je vreckový vysávač pohodlný na využívanie, pretože o sáčok sa postaráte len raz za čas. Pokiaľ vám ale toto riešenie nevyhovuje, môžete využiť vysávače bezsáčkové. Tradične sú vybavené špeciálnou, umývateľnou nádobou. Pri bežnom vysávaní sa spotrebič chová obdobne ako ten sáčkový, ale vo chvíli keď prácu dokončíte, zájdete na kôš a nádobu vysypete. Nečistôt sa tak zbavíte ihneď a trvale.
Najnovšie technológie vysávania u bezvreckových vysávačov využívajú tzv. Cyklónové odlučovače. Ten funguje tak, že vďaka odstredivým silám od seba dokáže separovať väčšie čiastočky nečistôt od tých menších. Prednosťou tohto vysávania je konštantný prietok vzduchu a tiež nemusíte myslieť na to, že je potrebné dokúpiť náhradné sáčky. Na druhú stranu sú bezsáčkové vysávače drahšie a môžu dráždiť alergikov pri ich zapínania a vypínania, v okamihu pred tým než naberú správnu rýchlosť alebo sa úplne zastaví. Bezsáčkové vysávače sú spravidla vybavené tiež rôznymi typmi filtrov pre dosiahnutie perfektného výsledku, o tom ale až neskôr.
Pri výbere týchto typov vysávačov sa každopádne nezabudnite informovať tiež na objem sáčkov alebo nádoby. Objem nádoby bude logicky menšia ako je tomu u sáčkov, ale aj medzi jednotlivými nádobami bezvreckových vysávačov môže byť rozdiel.
Vysávače okolo domu
Pokiaľ bývate v rodinnom dome, určite využijete skôr Hobby vysávače. Tieto vyrábajú aj Profi výrobcovia ako alternatívu ku drahým Profi modelom. Ako už názov naznačuje, hodia sa na prácu okolo domu. Môžu mať kovovú, ale aj plastovú nádobu a príslušenstvo určené na vysávanie skôr tvrdých podláh a na vysávanie vody. Označujú sa aj ako mokrosuché vysávače. Ich variabilné prevedenia ich umožňujú používať na vysávanie prachu, popola, vody a pod. Pri vysávaní jemnejšieho prachu je ale nutné ich dovybaviť sáčkami.
Centrálne vysávače
Centrálne vysávače sú postavené na bežnom štandarde - sací agregát (motor) s odpadovou nádobou, je umiestnený na stálom mieste vo vyhradenej miestnosti budovy ako napr. v garáži, pivnici, komore. Z tejto miestnosti je rozvedený potrubím systém do všetkých miestností. V každej miestnosti je umiestnená zásuvka pre pripojenie sacej hadice a môžete vysávať.
Výhody centrálnych vysávačov sú napríklad:
- Pohodlná manipulácia - obyčajné zapojenie sacej hadice do zásuvky a nasleduje vysávanie
- Nedochádza k víreniu prachu pri odsávaní - odsávaný vzduch sa odvádza potrubím od agregátu (mimo obytný priestor)
- Takmer žiadna hlučnosť (agregát je umiestnený mimo obytný priestor)
Ďalšie typy domácich vysávačov
Dobrými pomocníkmi do domácnosti sa môžu stať tiež ručné vysávače. Sú to prístroje vybavené akumulátorom, väčšinou majú držiak na stenu, ktoré ho nabíja a môžete ho využiť pri drobných domácich nehodách - napríklad keď sa vám v kuchyni vysype múka. Nemusíte hneď vyťahovať veľký vysávač, ale siahnete po tejto variante, ktorá je jednoducho vždy po ruke. Nie sú ale určené pre dlhšie vysávanie, pretože majú celkom krátku výdrž a tiež nižší výkon oproti klasickým "veľkým" vysávačom.
Lepšie sú na tom domáce tyčové vysávače. Môžu byť bezsáčkové, vybavené cyklónovým vysávaním a sú akumulátorové. Môžete sa s nimi voľne pohybovať po byte (bez prívodnej šnúry) napríklad i 50 minút času. Niektoré typy dokážu aj sami stať, čo oceníte napríklad vo chvíli, keď potrebujete odtiahnuť kreslo a vysať pod ním - nemusíte vysávač odkladať na zem. Sú výkonnejšie ako vysávače ručné, vydrží dlhšie, ale sú naopak väčších rozmerov a viac stoja.
Filtrovanie vzduchu
Dnešné vysávače ponúkajú rôzne spôsoby filtrovania. Napríklad s vodným filtrom. Ten veľmi zjednodušene, utopí nečistoty vo vodných bublinách, čo znamená, že z vysávača sa späť do ovzdušia vracia vodou prefiltrovaný vzduch. Tieto vysávače sú jednoduché a lacné na prevádzku a navyše relatívne dobre filtrujú. Pokiaľ vás ale potrebujete naozaj spoľahlivú filtráciu, ponúkajú sa vám aj filtre Hepa.
V súčasnej dobe je to najúčinnejší typ filtrácie, vďaka ktorému je možné zachytiť až 99,995% nečistôt väčších než 0,3 mikrometrov (teda aj plyny, plesne, cigaretový dym, baktérie, a pod.). Každý Hepa filter je označený číslom (10 - 14) a čím vyššie je toto číslo, tým je účinnejšia tiež jeho filtrácie (Hepa 10 = 85% filtrácia, Hepa 14 = 99,995%). A z toho je zrejmé, že Hepa filtre sú ideálne (nielen) pre domácnosti, v ktorých sa vyskytujú alergici.
Filtre sú v tele vysávača umiestnené spravidla pred a za motorom. Filter pred motorom by mal hlavne ochrániť motor vášho vysávača pred časticami, ktoré by ho mohli nenávratne poškodiť. Za motorom sa potom väčšinou nachádza filter typu Hepa, pre účinné zachytenie prachu a nečistôt. Oba filtre je potreba raz za čas vymeniť, alebo ich aspoň častejšie čistiť.
Príslušenstvo k vysávačom
Jednotlivé typy vysávačov sa môžu ľahko líšiť svojím vybavením. Väčšina výrobcov dnes k tomu základnému (ohybná hadica zakončená čo možno najkomfortnejším držadlom a pevnou trubicou, vďaka ktorej môžeme pripojiť k vysávaču saciu hubicu) pridáva aj vychytené doplnky navyše. Jednotlivé značky sa dnes a denne predháňajú v tom, kto vymyslí najlepšiu a najpraktickejšiu saciu hubicu (alebo hubice doplnkové, ako štrbinovou, úzku alebo tú pre vysávanie čalúnenia), ktorá sa dostane aj do ťažšie dostupných rohov alebo pod nábytok. Tá potom býva vybavená klasickými prepínačmi, ktoré poznáme pravdepodobne všetci. Sa zacvaknutým ovládačom vysávame najčastejšie koberce a kefu vysunieme v prípade, že je potreba vysať hladkú plochu (lino, parkety, kachličky, apod.).
Rozdiely môžu byť tiež v samotnom držadle. U vyšších modelov môžu byť vybavené diaľkovým ovládačom alebo teleskopickou trubicou, ktorá umožní variabilné nastavenie dĺžky a prispôsobí sa tak osobám s vyšším i nižším telesným vzrastom. V týchto držadlách môže byť ukrytá aj výsuvná kefa, ktorú budete mať po ruke vždy, keď budete potrebovať vysať nejaké zákutie, do ktorého sa klasická sacia hubica nevlezie a nebudete ju tak musieť zložito hľadať a premýšľať, kam ste ju uložili.
K príslušenstvu, ktoré k vysávaču môžete dokúpiť, patria aj rôzne rotačné kefy, turbo kefy alebo napríklad hubica pre vysávanie medzi rebrami radiátora, antistatická prachovka alebo špeciálne úzka hubica pod nábytok. A ak ste milovníkom domácich zvierat, nie je problém dokúpiť aj kefy vhodné pre zber chlpov.
Čo ešte zvážiť ...
Rozhodne sa zamyslite nad tým, ako veľké priestory budete vysávať az akých materiálov sú vyrobené podlahy v miestnostiach, kde upratujete. Či sú to predovšetkým koberce, alebo moderné plávajúce podlahy, parkety, linoleum, kachličky. Ak sú vaše domáce priestory vybavené spíš hladkými povrchmi, nebudete od svojho vysávača vyžadovať taký výkon ako v prípade bytu či domu, ktorý je v každej miestnosti pokrytý kobercom s vysokým vláknom.
V druhom spomenutom prípade môžete popremýšľať tiež nad možnosťou, že by váš nový vysávač zvládal aj mokré čistenie kobercov. V takýchto prípadoch je vysávač vybavený nádobou na saponát, ktorý je potom čerpadlom odvádzaný do sacej hubice a tryskou je vstrekovaný do koberca. Možné je tiež využitie parného čistenia.
Otázkou do bitky môže byť tiež hlučnosť vysávača. Ak doma nemáte malé dieťa a nebývate v nájomnom dome, potom vás väčší hlučnosť vysávača nemusí zase toľko trápiť, aj keď je nepríjemná. Pokiaľ ale vysávate priestory v miestach, kde je prílišný hluk prekážkou, nie je problém siahnuť po vysávači, ktorého hlučnosť je okolo 62 dB. Tento vysávač bude síce drahší, ale pri vysávaní ho takmer nepočujete. A to je príjemné.