Táto internetová stránka používa súbory cookie. Viac informácií
Zaujímavé články/Ako vybrať profesionálny priemyselný vysávač
Ako vybrať profesionálny priemyselný vysávač

Ako si správne vybrať priemyselný vysávač

Dátum pridania: 03.07.2015

 

Podľa čoho správne vybrať priemyselný vysávač?

Poradíme Vám, ako si správne vybrať priemyselný vysávač a správne príslušenstvo priamo pre Vaše potreby. Profesionálne vysávače dosahujú najlepší výkon a tým aj Vašu spokojnosť, ak ich funkcie a špecifikácie zodpovedajú konkrétnym podmienka, v akých budú používané. Počíta sa každý detail, od najmenšieho prachového zrnka až po najväčšie úlomky, takže čím viac viete o podmienkach, v akých budete Váš nový profesionálny vysávač používať, tým ľahšie sa Vám bude rozhodovať.

Aký materiál budete vysávať

Jednou z najdôležitejších vecí pre správny výber vysávača je typ materiálu, ktorý budete vysávať. Veľké množstvo ľudí si dáva ako podmienku, aby ich vysávač vedel vysávať mokrý aj suchý materiál. Toto je ale možné u každého, či už hobby alebo priemyselného vysávača, lebo majú štandardný vstup sania a motor majú osadený vo vrchnej časti, takzvanej hlave vysávača. Rozdiel je v objeme nádoby, spôsobe jej vyprázdňovania (či už pomocou výpustného systému, alebo vyklopením nádoby) a hlavne kontrolou objemu naplnenia kvapalinou (plavákové systémy).
Voda ako materiál vôbec nepatrí medzi problematické materiály pri vysávaní. Horšie je to už s vodným kalom, kde sa voda zmiešava s inými materiálmi a vzniká takpovediac bahno, ktoré už svojou váhou a zložením problém predstavuje. Oveľa väčším problémom sú teda lepivé, sypké a ťažké materiály a obrovským problémom je jemný prach, kde vždy doporučujeme sáčky. Pri sáčkoch sa snažte vyhýbať sáčkom papierovým, vždy je lepšie používať sáčky textilné. Ich výhodou je podstatne vyššia odolnosť ako proti ostrejším materiálom, tak aj proti vlhkosti. Naše vysávače umožňujú pri doplnení vhodného príslušenstva vysávať aj pekárenské pece

Dôležité je tiež poznať prostredie, v ktorom budete Váš vysávač používať. Či budete mať prístup k primeranému zdroju čerstvého vzduchu? Aké malé častice budete zbierať? Sú veľmi horľavé?

Tieto informácie Vám pomôžu nielen pre výber vhodného a hlavne efektívneho vysávača, ale aj pri prevencií vzniku vážnych pracovných úrazov a nebezpečenstiev.

Tu sú uvedené najbežnejšie druhy nečistôt, pre ktoré boli špecificky profesionálne vysávače navrhnuté, aby ich boli schopné bezpečne a spoľahlivo zbierať:
Prach
Voda
Múka a korenie
Kúsky potravín
Piliny
Kovové úlomky
Kovové piliny
Prášková farba
Chladiaca kvapalina
Záplavová voda

Voda

Pri vysávaní vody a kvapalín by ste mali uvažovať o nádobe s objemom minimálne 30 litrov. Ďalším dôležitým prvkom je plavák, ktorý chráni pred preplnením nádoby a následnom zatopení motorov. Vyprázdňovanie kontajnera býva najjednoduchšie pomocou vypúšťacieho systému pomocou hadice zabudovanej v spodnej časti nádoby, odkiaľ voda samospádom vyteká. Čo ale robiť, pokiaľ je kvapalného materiálu obrovské množstvo a Vy potrebujete kvapalinu počas odsávania do nádoby simultánne odčerpávať? Na to máme v ponuke špeciálne vysávače osadené čerpadlom, ktoré si s týmto problémom hravo poradia.

Tuhé látky

Pri materiáloch, ktoré vznikajú pri priemyselnej výrobe je treba brať zreteľ na ich objem a hmotnosť. Pokiaľ je hmotnosť vzhľadom na veľkosť vysávaného materiálu vysoká (kovové špony, odrezky kovových častí a pod.) je veľmi dôležitý podtlak a teda vákuum vysávača, ktorý je dôležitý pri vysávaní menšieho množstva ťažšieho materiálu. Pri väčších množstvách je dôležitý prietok vzduchu. Čím vyšší prietok, tým rýchlejšie odsávanie.

Jemný prach

Jedná sa o jeden z najkomplikovanejších materiálov ktorý sa pri vysávaní v priemysle môže vyskytovať. Tu je najdôležitejší typ filtra, spôsob jeho čistenia, a hlavne veľkosť filtračnej plochy. Tu je vyslovene nutné používanie sáčkov. Ponúkame riešenie v podobe mechanického oklepu filtra, ako aj nadstavbe s použitím igelitových sáčkov, prípadne komplexného systému mokro suchých separátorov .

Horúce materiály

Pri vysávaní horúcich materiálov máme v ponuke vysávače a príslušenstvo odolné voči vysokým teplotám.

Materiály spôsobujúce statický náboj

Pri vysávaní niektorých špecifických typov materiálu dochádza k tvorbe statického náboja, čo spôsobuje pri vysávaní hadicou pracovníkovi nepríjemný pocit "kopania". Riešením sú vysávače v antistatickom prevedení, ktoré máme v ponuke v rôznych prevedeniach.

Karcinogénne a rakovinotvorné prachy a materiály

Bezpečnostné vysávače musia byť nasadené pre vysávanie:

  • zdraviu škodlivých prachov

Kategorizácia prachov podľa nebezpečnosti:

 Prachová trieda   Maximálna priepustnosť   Nebezpečenstvo prachu 
 L 1% Filter zadrží 99%, pre prach s hodnotami OEL>1 mg/m3
M 0,1% Filter zadrží 99,9%, pre prach s hodnotami OEL>0,1 mg/ma prach z dreva 
H 0,005% Filter zadrží 99,995%, pre prach s hodnotami OEL, rakovinotvorný prach a prach s choroboplodnými zárodkami 
Azbest ako H Pre prach s obsahom azbestu

Správny výber filtra

Filtračná jednotka je najdôležitejšia časť vysávača, ktorá Vám ušetrí veľké množstvo problémov. Jej voľba závisí od typu materiálu, ktorý sa chystáte vysávať. V prípade štandardných typov materiálu postačuje klasická filtračná patróna. V prípade že budete vysávať materiál tekutého charakteru, je vhodný umývateľný filter. No a v prípade jemného prachu je potrebný okrem sáčku filter HEPA. Dôležitá je aj celková plocha filtračnej jednotky. Malá plocha filtra sa pri vysávaní jemného prachu zanesie oveľa rýchlejšie, čo má za následok výrazné zníženie sacieho výkonu, ako aj možnosť poškodenia sacej jednotky. Pri filtroch je veľmi dôležitý aj ich spôsob čistenia. Niektorý výrobcovia lákajú na oklep filtra, tu si je ale dôležité uvedomiť, že pokiaľ máte vysávač s malou nádobou a malým filtrom, tak to čo oklepete, máte v priebehu pár sekúnd vysávania nalepené naspäť na filtri. Pri týchto výrobcoch ide teda hlavne o marketingový ťah. Naše vysávače majú dostatočne veľké nádoby aj filtračné jednotky a oklep je teda naozaj účinný.

HEPA filter
Podľa agentúry OSHA je HEPA filter alebo vysoko účinný špeciálny vzduchový filter definovaný ako filter, ktorý má aspoň 99,97% účinnosť pri odstraňovaní častíc s priemerom 0,3 mikrónov. Tieto častice sú oveľa menšie ako mleté kávové zrnká alebo jedno zrnko kajenského korenia.
HEPA filter bol vytvorený na zachytávanie mikroskopických látok, ako sú prachové roztoče a iné vzdušné častice, ktoré môžu byť nebezpečné alebo spôsobujú zdravotné problémy.

ULPA filter
ULPA filter alebo ultra nízky penetračný vzduchový filter je ešte účinnejší ako HEPA filter. Dokáže odstrániť až 99,99% častíc s priemerom 0,12 mikrónov. Vysoko kvalitná filtrácia ULPA sa dosahuje pomocou pomalej filtrácie, ktorá nesmie prekročiť 0,025 mikrometrov za sekundu, čo poskytuje dostatok času na prestup vzduchu cez filtračný systém. ULPA filtrácia sa často používa pri čistení bezprašných miestnosti alebo v priestoroch, kde je mimoriadne nevyhnutná absolútna čistota a bezprašnosť.

POZOR na údaje, príkon nieje výkon

Veľa zákazníkov sa pri výbere vysávača riadi údajmi na štítkoch, čo ale býva dosť zavádzajúce. Veľa aj renomovaných výrobcov používa na štítkoch údaje o maximálnom príkone. Ten ale nieje dôležitý. Výkon vysávačov je závislý hlavne na prietoku (objem vzduchu, ktorý prejde sacou jednotkou za jednotku času) a podtlakom (ktorý určuje prevedenie a  konštrukcia sacej turbíny). Všetky naše výrobky sú týmito údajmi správne označené a máte istotu, že nekupujete predraženú hračku.

Pri hľadaní profesionálneho vysávača s vysokým výkonom sa mnohí domnievajú, že výkon vysávača možno identifikovať výlučne prostredníctvom výkonu motora.

Nenechajte sa pri výbere vysávača zmiasť iba hodnotou výkonu motora. Existuje niekoľko ďalších faktorov, ktoré majú veľký význam na to, ako dobre dokáže daný vysávač zvládnuť to, čo od neho požadujete.

Ak Vaše použitie vyžaduje zbieranie suchých materiálov, rýchlosť prúdenia vzduchu je jedným z najdôležitejších detailov, ktoré treba pri výbere Vášho nového profesionálneho vysávača zvážiť:

Rýchlosť prúdenia vzduchu sa meria pomocou metrov kubických za minútu (m3/min), je to sila, ktorou vysávač zbiera a zhromažďuje nečistoty. Čím je rýchlosť prúdenia vzduchu vyššia, tým väčší objem nečistôt môžete zozbierať za ten istý čas.

Aký potrebujete výkon
Po druhé, miera podtlaku je dôležitejšia ako rýchlosť prúdenia vzduchu, pretože priamo súvisí s výkonom prietoku vzduchu a jeho schopnosťou zodvihnúť nečistoty.

Napríklad vysávače určené na odsávanie kvapalín alebo ťažkých kovových nečistôt majú vysoký podtlak. Vo všeobecnosti teda platí, že čím vyšší je podtlak, tým je rýchlosť prietoku vzduchu nižšia, takže pri vysávaní kvapalín s vysokou hustotou ako je voda je to podtlak, ktorý umožňuje priemyselným vysávačom vysávať tieto látky.

Jednofázové alebo trojfázové

Ich voľba závisí od požadovaného výkonu a doby používania. Veľké vysávače s vysokým výkonom sú trojfázové
Komentáre