Táto internetová stránka používa súbory cookie. Viac informácií
Zaujímavé články/Ako správne vybrať parný čistič
Ako správne vybrať parný čistič

Aký parný čistič potrebujem

Dátum pridania: 01.10.2015

Parný čistič je spoľahlivým pomocníkom pri profesionálnom čistení. Bez nutnosti použitia chémie dokáže efektívne a ľahko odstrániť aj odolnú mastnú špinu a čistiť aj veľké plochy. Preto sú parné čističe čím ďalej obľúbenejšie v najrôznejších potravinárskych a zdravotníckych zariadeniach, ale svoje miesto nachádzajú aj v ďalších oblastiach priemyslu. Ako ale vybrať optimálny parný čistič tak, aby vyhovoval svojmu účelu? Poradíme vám, ako na to!

Typ prístroja
Ešte pred tým, ako začnete parný čistič vyberať, premyslite, na aký účel ho budete potrebovať. Pokiaľ vyberáte prístroj pre čistenie malých plôch na toaletách, v kúpeľniach, na čistenie škár prípadne sanitáciu malých priestorov, využijete multifunkčný stroj s odsávaním, ktorý svojím výkonom aj veľkosťou plne túto funkciu zastane. Takéto prístroje budú tiež pri čistení menších priestorov praktickejšie a sú vhodné aj pre generálne upratovanie v bytoch.

Pokiaľ plánujete parný čistič využívať pre priemyselné čistenie alebo na väčšie plochy - bazény, sociálne zariadenia vo veľkých objektoch, je lepšie vybrať veľký parný stroj s väčším výkonom a nádržkou, prípadne s možnosťou kontinuálneho zásobovania vodou. Väčší výkon tiež zaistí lepšiu efektivitu čistenia.

Parametre pri výbere parných čističov

  • účel, pre ktorý prístroj potrebujete
  • objem, hmotnosť, veľkosť
  • manipulácia (domácnosť alebo veľké priestory)

Výkon prístroja
Rozhodujícím umývacím účinkom stroja je teplota a množstvo pary. Tlak je u týchto prístrojov tiež dôležitý, nie však rozhodujúci.

U malých multifunkčných strojov sa prevádzková teplota pohybuje okolo 150-160oC, množstvo potom do 5kg pary za hodinu.

Ak potrebujete čistiť veľké plochy, je potreba násobne väčšie množstvo - najvýkonnejší prístroje vytvorí až 40kg pary za hodinu, pri teplote 175 oC a tlak až 10bar, čo vytvára skutočne mimoriadne vysoký umývací účinok.

Jedno - alebo multifunkčný stroj
Upratovacia firma, ktorá uvažuje o využití parného stroja pre viac objektov - typicky skupina pre jednorazové zákazky a špeciálne práce - využije skôr stroj s viacerými funkciami. Ideálne pre takéto práce je stroj s možnosťou odsávania nečistôt, ktorý možno využiť aj pre umývanie okien a pod.

Ďalším variantom je stroj s možnosťou prisávania veľmi jemného piesku do prúdu pary, ktorý úplne mimoriadne účinne odstraňuje napr. Garfitti.

Pokiaľ sa jedná o nákup stroja pre sanitáciu priestor napr. v plaveckom areáli, nemocnici alebo mliekárni, je nevyhnutné zaobstarať jednoúčelový stroj s veľkým výkonom.

Komentáre